Zor Zamanlarda Huzuru Bulmak için 4 Adım

0

İmtihan Olmamızın Asıl Amacı

Her birimiz hayatımızda zorlandığımız aşamalarla karşılaşırız . Ölümden ilişki bozulmasına ve işteki sorunlara kadar – hayat mücadelelerle doludur.Bu sıkıntılar, hayatımızın neden mükemmel olamayacağını merak etmemize neden olan şeyler olabilir. Etrafımıza bakabilir ve tam bir mutluluk içinde yaşıyor gibi görünenlere hayranlıkla bakabiliriz. Zor Zamanlarda Huzuru Bulmak için 4 Adım

Aklımızda hayatın kusursuz olması gerektiğine dair bir resim var. Gerçekle uyuşmadığında derinden acı çeker ve üzülürüz. Anlamamız gereken şey, çizdiğimiz resmin yalnızca kendi ellerimizin eseri olduğudur. Bu gerçek değil.

Hayat, hiçbir zorluk veya imtihan olmaksızın mükemmel şeylerden ibaret değildir . Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed ve arkadaşlarının hayatına bakıldığında, zorlukların en büyüğüyle ve çoğu zaman aynı anda birden çok zorlukla karşılaştılar.

 

Şurayh’ın şöyle dediği rivayet edilir

“Bana bir musibet isabet ederse, bunun için dört defa Allah’a hamd ederim: Olduğundan daha kötü olmadığı için O’na hamd ederim; Bana tahammül etme sabrını verdiğinde O’nu övüyorum; ve büyük bir mükafat ümidiyle beni el-istircâ  ( ‘Biz Allah’a aidiz ve O’na döneceğiz’; bkz . Onu dinimde bir musibet kılmadığı için O’na hamd ederim.” Zor Zamanlarda Huzuru Bulmak için 4 Adım

 

Allah’a en yakın insanlar ve Müslümanların en iyileri defalarca imtihan edildi. Biz kimiz ki hayatımızın aynı olmayacağını düşünelim?

Birçoğumuz bir sorun bittiğinde ve yeni bir sorunun ortaya çıkmasının çok uzun sürmediğini kabul edebileceğiz. İçinde bulunduğumuz durumla olumlu bir şekilde başa çıkmayı ve hayatımızı elimizden geldiğince barış içinde yaşamaya devam etmeyi öğrenmemiz gereken bir ders var.

Hayatımızın mükemmel olacağı bir günü bekleseydik, ölümümüze kadar beklerdik. Bu dünya bizim evimiz değil;  Cennet gibi sorunsuz olması beklenemez. Hayatınızda ortaya çıkan herhangi bir sorunla uğraşırken aklımızda tutmanız gereken bazı basit ama önemli noktalar şunlardır:

1- Allah’tan Yardım İstemek

islam dininde sabır
islam dininde sabır

 

Peygamberimiz Hazreti Muhammed dedi ki:

Kim sabretmeye çalışırsa Allah ona sabır verir ve hiç kimseye sabırdan daha hayırlı ve daha geniş bir hediye verilmez. ( Sahih-i Buhari 1469 )

İslam’ın Güzelliği Hayatımı Değiştirdi

Hangi durumda olursanız olun, daima Allah’a yönelmeyi aklınızda bulundurun. O’ndan bu zor zamanlara dayanmaya devam edecek gücü isteyin.

Sabır, İslam’da önemli bir kavramdır. İmtihan bir inanç testidir; ve sabır , bir kişinin bu testi nasıl geçtiğidir. Bu, bir kişinin yalnız olduğu ve karşılaştığı zorluklardan asla bahsetmemesi gerektiği anlamına gelmez. Bilakis, Allah’a yönelmek ve sorunların ancak O’nun aracılığıyla çözülebileceğini kabul etmektir. Hiç kimsenin hayatını değiştirme gücü, bilgisi ve yeteneği yoktur – Bunu sadece Allah yapar.

2- Kaderi Anlamak

…Bil ki zafer sabırla, ferahlık dertle, zorluk da kolaylıkla gelir. ( 40 Hadis Nevevi 19 )

Müslümanlar olarak Allah’ın içinde bulunduğumuz tüm durumlardan haberdar olduğu inancına sımsıkı sarılmalıyız. O’nun bilmediği hiçbir şey olmaz; O’nun kararıyla gerçekleşir.

Bu hayati bilgi, zorluk zamanlarında feraha ulaşmanın anahtarıdır. Başkalarına bakıp bu ikilemle neden karşılaştığımızı sorgulasak da, bu sorunun her zaman yolunuza çıkacağını hatırlamak önemlidir. Başkalarının sorunları nasıl onların sorunlarıysa, bu sizin sorununuzdur.

3- Durumda İyiyi Aramak

Allah'a Güvenmek
Allah’a Güvenmek

 

Kaygı ve Allah’a Güvenmek Arasında

Unutma, her durumun içinde iyi bir şey vardır. Hiçbir şey tamamen karanlık ve kasvetli değildir. Zihnimizin böyle düşünmesine biz izin veriyoruz. Yani ışıkları kendimiz kapatıyoruz.

Evet, bazen bir çıkış yolu aramak ve onu bulmak için çok sıkıntı çekeriz. Bu biraz zaman alabilir Ancak her ne durumda olursa olsun Allah halimizi görür çünkü her şey Allah’ın dilemesiyle olur. Her durum bize bir şeyler öğretmek için vardır ve o imtihanı geçmek için adım Allah’a gitmek gerekir.

4- Hayatınızdaki İyi Şeyleri Hatırlamak

Çoğu zaman, kötüye odaklanır ve hayatımızdaki iyilikleri unuturuz. Başımıza birden fazla imtihan gelebilir. Üzüldüğümüzde veya başımız beladayken odaklanmamız gereken hayatla ilgili birçok güzel şey var. Bu bizim şükretmemizi ve “ Elhamdülillah ” sözlerini söylememizi sağlayacaktır.

Bunu yaparak, dayanma ve sabırlı olma yeteneğimizi artırırız çünkü yaşadığımız zorluğun dışında daha büyük bir resmin olduğunun bilinçli olarak farkındayız. Zorlukların yanında güzellikler ufacık görünse de, ona odaklanmak için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. Zor Zamanlarda Huzuru Bulmak için 4 Adım

Hayattaki iyiyi bulmak için ne yapabilirsiniz ?

Oturun ve sahip olduğunuz her şeyin bir listesini yapın. Masanızdaki yiyecekleri görme yeteneğinden, hayatınızda elde ettiğiniz fırsatlara kadar. Ardından da başkalarına bakın ve içinde bulundukları zorlukları fark edin. Elhamdulillah deyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.