Manevi Huzura Yolculuk

0

Manevi Huzurun Basamakları

Kütüphanenin girişine inen basamakların her birini biliyordum. Bu 15 merdivenin her çatlağını, tümseği ve eğimini. Küçüklüğümden beri girişindeki yazıyı okuyorum: Hayattaki Amacını Bilmek Mutluluğun Anahtarıdır Manevi Huzura Yolculuk

“İnsanın hayalini kurduğu ya da bildiği her şey kitaplarda yer alır.”  

Buna gerçekten inanmadım. Bildiğim ve içimde sakladığım birçok şey vardı ve onları hiçbir yerde okumamamıştım.

Konuştuğumda her zaman anlaşılamıyordum. İnsanlar bana sık sık rahatsız edecek ve hayattan hoşnutsuz kılacak kadar çok soru sormamamı söylediler.

Yaşamın Amacı

Yaşamın Amacı
Yaşamın Amacı

 

Çocukluğumdan beri bir şeylerin eksik olduğuna dair  bir hisler vardı. Nereye ait olduğumu bilmiyordum ama kaybolduğumu ve sığınacak bir yer aradığımı biliyordum.  

Ama bazı şeyleri sorgulamamam gerektiğini kesin olarak biliyordum. İnsan vücudunun harika bir şekilde yaratıldığını biliyordum.

Nasıl çalıştığını bilmeden veya anlamadan işlevlerini nasıl sürdürdüğünü çok net görebiliyordum. Ve dahası, nasıl çalıştığını tam olarak anlamasak da, hala çalışıyor! Bu mükemmel organizma daima gözümün önünde.

Bu bana bilimin nasıl anladığına ve neyin test edilebileceğine inandığını düşündürdü. Ancak yaşam için temel olan pek çok eksik bilgi parçası var ve bilim adamları hala yaşamın bir vücuda nasıl olduğunu, insan beyninin nasıl çalıştığını ve çok daha fazlasını açıklayamıyorlar.

İnsan vücudu, işler yolunda gitmediğinde bize uyarı işaretleri verir. Acı hissediyoruz. Yine de insanlar genellikle acıyı olumsuz olarak düşünürler. Acısız ağrısız, hasta olduğumuzu nasıl anlayacağız?

Bu bana, hayattaki olumsuz şeylerin bile, genel olarak bir şeyleri dengeleme ve insan zihninin hayatın bazı harikalarını kavramasına yardımcı olma amacına hizmet ettiğini düşündürüyor. Manevi Huzura Yolculuk

Her insan ruhunun içinde bir içgüdüsü vardır: doğru ve yanlış duygusu. İşler ters gittiğinde bize haber veren bir uyarı işareti, her yerde insanlar için ortak olan bir şey. Öğrenme, büyüme, tamamlanma arzusu gibi.

İç Huzuru Hissetmek

İç Huzuru Hissetmek
İç Huzuru Hissetmek

 

Boşlukta hissetmek? Boşluğu Ne Kapatabilir?

Herkes gibi ben de mutluluk için can atıyordum. Onu her yerde aradım ama başkalarıyla birlikteyken genellikle onun yokluğunu hissederdim. İnsanlar sık ​​sık mutluluktan söz ederler ama mutlu olmak için adım atmazlar. Hatta onu nasıl elde edip sürdüreceklerini gerçekten bilmezler.

Kitaplarda okumuştum ama nasıl öğreneceğimi kimse söylemedi. Cehalet, kıskançlık, rekabet, gurur, hoşnutsuzluk bunların hepsi mutlu olmayı bizden uzaklaştırıyor.

Yıllar geçtikçe doğada huzuru bulmayı öğrendim. Bir annenin yüreğindeki merhamet, insanoğlunun öğrenme, daha iyi olma dürtüsü ancak yine de cehalet ve bencilliğin altına girip çıkma özlemi.

İnsanlık sadece kendini yok etmek için uygarlaşıyor, boynuna ip takmak gibi. İçimizdeki duyguyu ne kadar görmezden gelirsek, özgürlükten, barıştan, mutluluktan ve adaletten o kadar uzaklaşırız değil mi?.

Özgürlük için çocuğunu daha doğmadan aldıran yani onu öldüren bir annenin, eyleminin özgün olarak mutlu olmasını istemesi gibi bir durumun olması mümkün mü?

Ancak şaşırtıcı olan, cehaletimizin yanında bir de çoğu zaman çok kibirli olmamızdır. Yine de gözümüzün kendi kendine kırpılması veya kalp atışımızı kontrol edemememiz. Bizleri idare eden bir varlığın olduğunu unutturamıyor.

Bilim adamları, güneşle, yağmurla, rüzgarla ve yaşamın kendisiyle rekabet ederek doğayı ele geçirmek isterler. Pek anlayamadığımız doğayla oynuyorlar. Bütün bunlara rağmen güneş doğup batmaya devam ediyor, gezegenler yörüngede dönmeye devam ediyor, insanlar doğuyor ve insanlar ölüyor.

İç Huzuru Nerede Bulunur?

İç Huzuru Nerede Bulunur
İç Huzuru Nerede Bulunur

 

İslam İç Huzuru Veriyorsa Müslümanlar Neden Bu Kadar mutsuz?

Hayat devam ediyor ve insanın kibri devam ediyor. Hukuk ve adalet hakkında sonuç vermeyen kitaplar yazılıyor. Hayatımın o döneminde kütüphanede bunlardan pek çok şey okudum. Ama reel hayatta bunlardan çok fazla faydalanamadım.

Ama bir binanın penceresinden dışarı baktığımda muhteşem ağaçlar ve bahçeler gördüm. Doğanın önceden belirlenmiş yasalara nasıl boyun eğdiğini görmeden gelmek imkansızdı. Manevi Huzura Yolculuk

Doğanın bu yasalara boyun eğmesinde nasıl huzur bulduğumuzdan kitaplarda bahsetmiyordu .

İnsanlık, insan yapımı yasanın prangalarından kurtulup, var olan her şeyi yaratana boyun eğmedikçe  herkesin Yaratıcısı’na boyun eğip övdüğü doğaya bağlamadıkça, barış, özgürlük hiçbir zaman tamamiyle hakim olamayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.