İslamda Evlilik ve İslami Evlilik

0

Kuranda Evlilik Müessesesi

Hayatımızda meydana gelen, ikisi büyük ölçüde kontrolümüz dışında olan üç fevkalade önemli olay vardır; biri  doğumumuz , ikincisi  ölümümüz . Kontrol edebileceğimiz ve etkileyebileceğimiz üçüncü faktör ise  evliliktir . Herhangi bir kişinin hayatında en önemli ve mühim bir olayların başında gelmektedir. İslamda Evlilik ve İslami Evlilik

Şeytan, insanları Allah’tan uzaklaştırmaya odaklanmıştır ve onları belirli sosyal ideallere değer vermeye yönlendirir. Çoğu durumda, zihnimize takılan ve evlenmemizi engelleyen bu sosyal ideallerdir (esas olarak idollerdir).

Her gün sürekli şiddet ve baskının yaşandığı tehlikeli bir dünyada yaşıyoruz. İdeolojik katliamlar var  ki bu da günümüzde batı dünyasında gençliği etkilemiş bir katliam biçimidir. Gençlerin şehvet ve ayartmalarına kurban gittiği bir katliam türüdür.

Bunlardan ilki  gençliğin şüphesiz deneyimlediği nefsi arzulardır. Bu, doğrudan ele alınması gereken gerçekten sorunlu bir konudur. Anne babalar bu gerçeği görmezden gelmeye ve ihmal etmeye devam edemezler. Bu sadece zamanla kaybolmayan ciddi bir dürtüdür. Yemek yeme ve uyuma ihtiyacı kadar itici bir dürtüdür.

Bir genç ergenliğe ulaştığında ve henüz evli olmadığında, büyük olasılıkla üç farklı yönelimden birini benimseyecektir:

  • Bazıları arzularının tatminine yönelik tamamen liberal bir tutum benimseyecektir. Dini kanunları ve hükümleri ihmal ederek ihtiyaçlarını istedikleri şekilde ve kimden isterlerse karşılamaya çalışırlar.

  • Diğerleri, iki türden olan muhafazakar bir yapıya sahip olacaktır:

  • kendilerini çok uzun süre dizginleyenler, sonunda doğal arzularını tatmin etme ihtiyacından oluşacaktır. Bu insanlar sonunda ya kendini istismara (kendini tatmin etmeye) ya da başkalarının istismarına başvururlar.

  • Ve dindar olan diğerleri, uzak dururlar ve bu nedenle kendilerini bundan alıkoyarlar. Ancak bu yaşam tarzı hiçbir şekilde sağlıklı değildir.

Peki, insanların evlenmelerini doğal bir yaşam sürmelerini engelleyen nedir? Aramızda süreklilik arz eden putlar(idealler)dir. Bir örnek, insanların kuzenlerle evlenmeye karşı beslediği dirençtir. Bunda kesinlikle bir sorun yok, ama biz bunu bir sorun haline getirdik. Kuran bile bundan bahsetmiştir. İslamda Evlilik ve İslami Evlilik

islamda evliliğin önemi
islamda evliliğin önemi

 

Yaymaya devam ettiğimiz bir başka ideolojik olay da evlenmeden önce okumayı bitirme ihtiyacı. Ne zamandan beri üniversite diploması almak, evlenmek bir yana, hayatta başarıya ulaşmak için böyle bir gereklilik oldu? Kabul edelim, sadece diploma sahibi olmanın prestij ve övünme haklarını talep etmek istiyoruz. İnsanlar evliyken çalışabiliyorlarsa, evliyken okuyamazsın demek mantık dışıdır.

Başka bir idol de ‘para’dır. Kaçımız evlenmeyi göze alamayacağımızı iddia ediyoruz. Bu belki de bir insanın yapabileceği en saçma bahanedir, çünkü esasen Allah’ın (cc) evlenmemize yardım etme durumunu inkar etmekten ileri gelir. Allah (cc) Kuran’da şöyle buyururken nasıl güvenmeyelim :

Aranızdaki bekarları, kölelerinizden ve cariyelerinizden iyi davranışta olanları evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah, (lütfu) geniş olan ve (her şeyi) bilendir.

[Nur Suresi Ayet 32]

Evlenmeden önce hayatımızı düzene sokmaya odaklanmayı bırakalım. Aksine, her zaman Allah’a (cc) güvenip ümidimizi ve umudumuzu koruyalım ve en kısa zamanda (ideal olarak 18 yaşında) evlenme taahhüdünde bulunalım. Dürüst olmak gerekirse, hayatınızda en mucizevi şekilde açılacak yollar olacaktır. İslamda Evlilik ve İslami Evlilik

Ebeveynlerin, çocuklarının belirli haklarını yerine getirme sorumluluğu vardır. Peygamber’in (sav) bahsettiği bu haklardan ikisi şunlardır:

  • Doğduklarında onlar için iyi bir isim seçmek

  • Akıl baliğ olduklarında (ergenlik) evlendirmek

Vurgulamak gerekirse, bunlar ebeveynlerin gerçek dini sorumluluklarıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.