Bilgisayarı Kim Buldu Kim Keşfetti

0

Bilgisayarı Kim Buldu? Bilgisayarın Tarihi

 

Bilgisayar Nasıl Bulundu

Gündelik yaşamın ayrılmaz bir parçası hâline gelen bilgisayarı kim buldu? İlk bilgisayar nasıldı? Gelin, tarihten bugüne bilgisayarın serüvenine tanıklık edelim. Bilgisayarı Kim Buldu Kim Keşfetti

Bilgisayar Öncesi

Eski dönemlerde insanların karmaşık hesaplamalara pek ihtiyacı yoktu. Hesaplamaları genelde parmaklarını kullanarak yapıyorlardı. Parmak hesabı yeterli gelmezse çakıl taşlarına başvuruyorlardı.

Zamanla dünya nüfusu arttı ve karmaşık hesaplamaları gerekli kılan değişik ihtiyaçlar doğdu. Bu hesaplamaları daha kolay bir hâle getirmek için birtakım âletler geliştirildi. Abaküs de bunlardan biriydi.

İşte bu, bilgisayara giden yolda atılan ilk adım sayılıyordu. Günümüzden yaklaşık 3.000 önceye dayanan bu araç Çinliler tarafından tasarlanmıştı. Bugün ilköğretimde hâlâ basit matematiksel işlemler için abaküs kullanılıyor.

Mekanik hesap makinesi ise ilk defa 1642 tarihinde Fransız filozof ve matematikçi Blaise Pascal tarafından geliştirilmişti. Bu makine, üzerindeki dişliler yardımıyla ondalık sayıları toplayıp çıkarabiliyordu. Bu da, bilgisayarın geliştirilmesine zemin hazırlayan bir başka buluştu.

Daha sonra analitik motor, delikli kart gibi farklı araçlar da üretildi. Tüm bunlar, bilgisayarın geliştirilme sürecine bir ön hazırlık niteliğindeydi.

İlk Bilgisayar Ne Zaman Bulundu?

1833-1871 yılları arasında Charies Babbage tarafından ilk bilgisayar hayata geçirildi. Tabii ki bu, günümüzdeki bilgisayarlardan çok farklıydı.

Üretilen bu prototip, 1870 yılına kadar geliştirilmeye devam edildi. Sayları birbirine ekleyip çıkarabilen ve bu şekilde işlem yapabilen Difference Engine, bu özelliğiyle dijital bilgisayarların önünü açmıştı. Bilgisayarı Kim Buldu Kim Keşfetti

 

İlk Otomatik Elektromekanik Bilgisayar

1937 yılında Howard Hathaway Aiken tarafından ilk otomatik elektromekanik bilgisayar geliştirildi. Buna, ‘Mark-1’ ismi verildi.

Söz konusu bilgisayar delikli kart mekanizmasıyla çalışıyordu. Trigonometri ve logaritma işlemlerini yerine getirebiliyor, her saniye aynı anda 5 işlem yapabiliyordu.

2,5 metre yüksekliğe sahip olan bu bilgisayar 18 m uzunluğundaydı.

İlk Programlanabilir Bilgisayar

Bu ise, Kondrad Zuse tarafından ^Z3 ismiyle geliştirildi. Almanlar, İkinci Dünya Savaşı’nda gizli şifreleri kayıt altına almak için bu bilgisayarı kullandılar.

 

Bilgisayar Nasıl Bulundu
Bilgisayar Nasıl Bulundu

 

İlk Modern Bilgisayar

Bu da yine İkinci Dünya Savaşı sırasında geliştirildi. ‘ENIAC’ olarak adlandırılan bu bilgisayar, pek çok kişiye göre tarihteki ilk modern bilgisayar.

  1. Presper Eckert ve John Mauchly tarafından tasarlanmış olan bu bilgisayar, savaş esnasında atılan bombaların hangi noktaya düşeceğini hesaplayabilmek için üretilmişti.

Bu görevi yalnızca 30 saniye içinde gerçekleştirebiliyor, lehimli 5 milyon ek parçadan ve 18 bin vakumlu tüpten oluşuyordu. Kütlesi 30 tonu buluyor, geniş bir odayı rahatlıkla kaplayabiliyordu. Binlerce mekanik anahtara ve yüzlerce yanıp sönen ışığa sahipti.

1950’lerden Sonra Bilgisayarın Gelişimi

Vakum tüplerinin yerini transistörler aldı. Bilgisayarın; diyot, direnç, kapasitör ve transistör gibi bütün elektrikli parçaları tek silikon çipte birleştirildi. Entegre mikroişlemciler ve devreler üretildi.

Tüm bunlar, bilgisayar boyutlarının giderek küçülmesini sağladı. İlk mouse, 1960 yılında üretildi. Bu farenin iki tane metal tekerleği vardı ve tahta bir kutudan meydana geliyordu.

1975 yılında Altair 8800 isimli ilk kişisel bilgisayar piyasaya sürüldü. Bu bilgisayar kendi ekranına sahip değildi fakat bir televizyona bağlanarak çalışıyordu.

1975 yılından sonra bilgisayarın tarihi süreci farklı bir boyut kazandı. Bireysel kullanıcılara yönelik farklı bilgisayarlar üretilmeye başlandı.

Zaman içerisinde bilgisayara yeni işlevler kazandıran değişik donanımlar da bu serüvene dâhil oldu. Klavye, yazıcı, monitör ve CD-ROM bunlardan bazılarıydı.

İlk Taşınabilir Bilgisayar

Osborne 1 adıyla satışa sunulan bu bilgisayar 1981 yılında üretildi. Adam Osborne imzasını taşıyan bu bilgisayar 5 inç ekrana sahipti. İki disket sürücüsü vardı ve belleği sadece 64 kb boyutundaydı.

Bilgisayarların Gelişim Sürecine İnternetin Etkisi

1989 yılından sonra, internetin etkisiyle bilgisayarın gelişimi hızlandı. Otomobillerle, mobil telefonlarla ve farklı teknolojilerle entegre hâle gelen bilgisayarlar, yavaş yavaş her alanda kendine yer bulmaya başladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.